Jak długo przechowywać dokumenty z rozliczenia rocznego PIT i dlaczego? Lepiej przeczytaj przed kontrolą..

Zapomniałeś już o rozliczeniu za rok 2010?  Myślisz, że sprawa załatwiona?

Aha…

Wstępna kontrola poprawności zeznania odbywa się w ramach czynności sprawdzających, o których mowa w art. 274 Ordynacji podatkowej. W ramach tych czynności zeznania sprawdzane są pod kątem poprawności formalnej i rachunkowej. Czynności te odbywają się z reguły bez udziału podatnika, jednak w niektórych przypadkach wymagany jest jego osobisty udział.

 ZACHOWAJ WSZYSTKIE DOKUMENTY pzrez min. 5 lat! Sprawdzenie zeznania w ramach czynności sprawdzających nie wyklucza bowiem możliwości jego dalszej weryfikacji (czynności sprawdzające nie są klasyczną kontrolą, chociaż mogą być tak postrzegane). W tej sytuacji, mimo wstępnego sprawdzenia poprawności zeznania, może być ono w przyszłości przedmiotem kontroli lub postępowania podatkowego. Z tego powodu podatnik powinien przechowywać dokumenty związane z rozliczeniem podatku dochodowego za ubiegły rok, np. potwierdzające prawo do korzystania z ulg, aż do czasu przedawnienia podatku. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się bowiem po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Oznacza to, że podatek dochodowy od osób fizycznych za 2010 r. przedawni się z upływem 2016 r. Do tego czasu zatem podatnicy muszą przechowywać dokumenty związane ze złożonym zeznaniem za 2010 r. Należy przy tym pamiętać, że w niektórych przypadkach okres ten może być dłuższy. W pewnych okolicznościach bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, ulega zawieszeniu albo jest przerwany – co powoduje jego wydłużenie. Wynika to z art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej.

Reklamy
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: